Покровитель рік, мостів і мандрівників…

Мандри Сокільські Новини / публікації

На роздоріжжі у Суходолі Перемишлянського району, поміж старих покорчених лип, стоїть незвична для наших країв фігура святого Яна Непомуцького. Цей святий має характерну поставу і атрибути. Та й “з лиця його можна впізнати”. Дерева, зазвичай, садили тоді, коли встановлювали фігуру, тому, можна припустити, що наш Ян стоїть тут близько ста років – десь такий вік дерев, які його оточують. Від німбу з п’ятьма зірками залишилися лиш отвори у камені, але тулить міцно святий Ян до грудей хрест з розп’яттям та пальмову гілку – символи сильної віри та святості, осягнутої через мученицьку смерть.

На роздоріжжі у Суходолі Перемишлянського району, поміж старих покорчених лип, стоїть фігура святого Яна Непомуцького

Святий Ян (Іван) Непому́цький (чес. Jan Nepomucký) народився близько 1340 року у місті Помук (пізніше Непомук) у Чехії, а помер 20 березня 1393 року у Празі. Він – священик, святий, мученик католицької церкви. Найпопулярніший святий у Чехії!

Ян Непомуцький на іконі

Відомо, що батько святого Яна називався Вельфин, а містечко Помук (пізніше – Непомук) належало тоді місцевому цістеріанському монастирю. Ян отримав добру освіту: вчився у Празькому університеті, потім у Падуї в Італії, де вивчав церковне право і навіть здобув титул доктора права.Ян із Помука повернувся до Чехії у час протистояння між королем Вацлавом ІV і єпископатом, відкритої боротьби за владу і право призначати єпископів. Він, звісно ж, став на бік церкви і безкомпромісно відстоював її незалежність та права.У 1370 році майбутній святий почав працювати нотаріусом празького архієпископа. А через десять років отримав священичі свячення, став монахом і вівтарником у соборі святого Віта у Празі. Служив як парафіяльний священик у церкві св. Гавела у Старому місті Праги.

1389-го Ян був генеральним вікарієм – другою людиною архієпископства, представником архієпископа у правових питаннях.

У 1393 році, за наказом короля Богемії Вацлава IV, Яна Непомуцького, разом з двома іншими священиками, заарештували і кинули до в’язниці.Як священик Ян Непомуцький був сповідником королеви Софії – дружини Вацлава ІV. І навіть під погрозами розправи, він категорично відмовився зраджувати таємницю її сповіді, чого вимагав король.Історичні джерела подають кілька різних версій останніх днів Яна Непомука, але всі одностайні в одному: за наказом короля Вацлава ІV, Яна Непомука катували, і король особисто брав у цьому участь. Від тортур святий Ян помер у Староміському суді, а його тіло викинули у ріку Влтаву. Ймовірно, це сталося 20 березня 1393 року неподалік Карлового моста у Празі.Через 27 днів знайшли тіло Яна Непомуцького на березі ріки. За переказами, вода не пошкодила тіло святого Яна, а його вирваний язик кровоточив. Його поховали в костелі святого Хреста в Празі, а на Карловому мості у 1683 році встановили першу бронзову скульптуру Яна з Помук.

Скульптура Яна Непомуцького на Карловому мосту у Празі. Скульптор Ян Брокофф,1683 р.

У 1729 році папа Римський Бенедикт ХІІІ проголосив Яна Непомуцького святим, його останки були з усіма почестями перепоховані в головному храмі Чехії – святого Віта на Празькому граді.Традиція вшанування святого Яна чеськими католиками як святого і мученика почалася ще у XV столітті, але особливого поширення та популярності його культ набув у другій половині XVII століття. У 1708 році в містечку Градец-Кралове збудували перший костел на честь св. Яна Непомуцького.Ян Непомуцький вважається небесним покровителем єзуїтів, сповідників та щирої сповіді, захисником таємниці сповіді, за збереження якої прийняв мученицьку смерть, покровителем Праги і всієї Чехії.Його вважають також покровителем усіх, хто працює на воді – рибалок, матросів, захисником під час повені, опікуном водяних млинів та мостів.

Скульптура Яна Непомука в Празі (©Shutterstock)

За переказами, молитва до святого є запорукою щасливих подорожей і повернення додому.Ось чому його статуї й каплички часто стоять на роздоріжжях, мостах, біля річкових переправ.В іконографії святого зображають у священичому вбранні з пальмою мученика в руках і розп’яттям, що є символом незламної віри. Його атрибутами є ключ, книга, замок, запечатаний лист, міст, з якого його скинули, вода, корона з п’ятьма зірками (у середині напис TACUI – “мовчав”).До кінця своїх днів його моральна стійкість залишилась незламною, за неї він заплатив життям.

Католицька церква вшановує пам’ять Яна Непомуцького 16 травня

Для чехів, серед яких понад 70 відсотків невіруючих та атеїстів, католицький священик Ян Непомук – найдорожчий святий. Бо він є уособленням надії та сміливості, безкомпромісного відстоювання свободи і незалежності церкви від посягань держави, віри у незалежність чеської землі. Саме за віру в силу правди і закону, прагнення до свободи, став Ян Непомук для чехів рідним святим. Його культ надзвичайно поширений. У кожному місті та селі його скульптури стоять на мостах та міських площах. І не тільки в Чехії, але й Австрії, у Німеччині, в Іспанії та інших країнах. Всюди Ян Непомуцький є символом таємниці сповіді й опору церкви владі.Його поява в Україні, поширення у Галичині та на Волині, найімовірніше, пов’язані також із чехами, які селилися на українських землях з початку XVIII ст.Все ж, очевидно, що найбільшої шани віддають святому Янові Непомуцькому його земляки у Чехії. Тут найбільше храмів йому присвячених, є музей, фестивалі, а у травні відзначають Дні Святого Яна, величне традиційне свято, що має понад 300-літню історію. Вперше святоянський NAVALIS (а саме таку назву має це святкування) відбувся у 1715 році.У свято святого Яна Непомуцького відбуваються Богослужіння, урочисті процесії і концерт барокової музики на річці Влтава біля Карлового моста у Празі.

Кожного року на це святкування до Праги приїжджають гондольєри з Венеції.

Святий Ян Непомуцький є покровителем усіх гондольєрів і одним з восьми покровителів Венеції.

На обкладинці – Афіша свята NAVALIS у Празі, присвяченого святому Яну Непомуцькому.

Зібрав матеріал Ivan Shchurko
Джерела:

  1. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0%BD_%D0%9D%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D1%83%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9
  2. https://www.radiosvoboda.org/a/25062769.html
  3. https://webmandry.com.ua/den-yana-nepomutskogo-v-prazi-svatoyanski-torzhestva-navalis-v-chehiyi/
  4. https://www.megatour.cz/ua/news/istorija/legenda_pro_sviatogo_jana_nepomuckogo/
  5. http://catholicencyclopedia.in.ua/yan-nepomuckiy-sv