Храм Івана Мазепи

Великі проекти Проекти

ІСТОРІЯ 

Визначна архітектурна пам’ятка козацької доби — Покровська церква (1708-1710) споруджена коштом Івана Мазепи у селі Дігтярівка Новгород-Сіверського району, що на Чернігівщині. Архітектура храму характеризується поєднанням українського та європейського мистецтва. Споруда хрещата у плані, є п’ятидільним п’ятиверхим храмом. Особливою рисою будівлі є високий шістнадцятигранний барабан, який вирізнявся на тлі чотирьох менших рамен і куполів своїми розмірами. Усі куполи перебудовано у ХІХ ст., що надало їм вигляду російських бань.                      Зовнішній декор храму має риси раннього європейського класицизму. Велична споруда домінує серед навколишнього ландшафту, вона розташована неподалік річки Десна.

Стіни церкви є свідками історичної зустрічі та укладення союзу між українським гетьманом Іваном Мазепою і шведським королем Карлом ХІІ, який передбачав незалежність України та боротьбу з російським царем Петром І.

ОПИС ПРОБЛЕМИ ТА ПОТОЧНОГО СТАНУ 

Церква зазнала навмисних руйнувань протягом 1960-1990 рр. з ініціативи голови місцевого колгоспу, а також районних і обласних властей. Нині центральна частина і три рамена зазнали серйозних руйнувань, частково були розібрані стіни, споруда не має даху. 

Також частково втрачено декор. Завдяки пожертвам українців, зокрема української діаспори, відремонтовано одне з рамен храму. Ще тримається центральний величний барабан храму.  

ІНІЦІАТИВА

Щоб вода і негода не зруйнували відремонтовану частину барокової церкви, потрібно зібрати  гроші на купівлю металевого перекриття для даху та оплату робіт, інакше дощова вода, яка затікає через дірявий дерев’яний дах, завдасть непоправної шкоди несучим стінам.   

1988 року руїни храму було внесено до реєстру пам’яток місцевого значення. 1999 року за рішенням уряду її додано в Перелік визначних пам’яток, які планують відтворити. Існує й проєкт реставрації 1950-х років, а також пізніші напрацювання, які можна використати під час ремонтно-реставраційних робіт та відтворення втрачених частин.                                                                      

Банківські реквізити для пожертв

Отримувач:

Благодійна організація Благодійний фонд «Спадщина.УА»

ЄДРПОУ 42206768

АТ КБ “ПРИВАТБАНК”, МФО 305299

Призначення: благодійний внесок

Розрахунковий рахунок

UA433052990000026008001010771

Картковий рахунок 

 4246001066093125