ТАРТАКІВСЬКИЙ ПАЛАЦ

Великі проекти Проекти

Історія

Містечко Тартаків розташоване на тракті, який проходив зі Сокаля до Олеська і далі – до Бродів. Воно було фортецею, яка захищала підступи до сусідніх Кристинополя, Сокаля та Белза. В історичних джерелах місто вперше згадується у 1415 році, натомість поселення зафіксовані тут ще на початку ХІІ ст. У 1685 році Тартаків отримав привілей та права містечка, а у 1748 році – Магдебурзьке право. Назва місцевості походить від слова «тартак» (лісопильня), що почали виникати тут у зв’язку із масовим освоєнням предковічних лісів під сільськогосподарські потреби.

Від моменту заснування внаслідок шлюбів та боргів Тартаківський маєток встиг побувати у власності понад 10 династій – Прандот, Тшцінських, Чермінських, Каліновських, Потоцьких, Понінських, Лосевських, Рощиць, Росновських, Лянцкоронських та Урбанських.

Золотий час Тартакова – за магнатів Потоцьких (XVII – XIX ст.), котрі своєю господарчою діяльністю та меценатством дають справжній розквіт цій місцевості. За їх вказівкою у другій половині ХVII ст. тут збудовано оборонний замок, точний опис та вигляд якого не дійшов до наших днів, архітектор невідомий. За описом 1847 року: «На північ від ринку лежить замок. Сліди давніх мурів та ровів свідчать про те, що мав він бути добре укріплений». Відомо, що у ХVIII ст. у тартаківському замку збирались вельможі із різних місцевостей на відпочинок та бали, гастролювала італійська опера, творило чимало визначних художників. Тут була рідкісна книгозбірня, дзеркальна зала. При замку також працювала фабрика суконних виробів. На початку XVIII ст. в межах маєтку графів Потоцьких при замку закладено парк.

Наступна золота ера маєтку – за Лянцкоронських та Урбанських, котрі володіли цими маєтностями від ХІХ століття до 1939 року. Тоді старий замок практично повністю розібрано і на його підвалинах збудовано нове житло для господарів – палац. Ця цікава пам’ятка архітектури, вирішена у стилі французького необароко з орієнтацією на архітектурне рішення помпезного «Casino de Paris» в Монако, створена відомим львівським архітектором Вінцентом Яном Равським-молодшим. У палаці було багато металевих та кованих елементів, підлога мощена плиткою виробництва празької фабрики «Barta & Tichý» та фабрики кахлевих печей Івана Левинського у Львові. В той час парк довкола палацу набуває рис регулярного присадибного парку з прокладеними мощеними та гравійними доріжками, обсадженими по сторонах декоративними чагарниками та трояндами.

За Урбанських Тартаківський маєток мав площу 2241 га. Остання господиня маєтку Марія Урбанська у 1939 році склала заповіт про передачу маєтку на користь дітей Сокальщини.

В радянський час у палаці недовго розміщувалась адміністрація колгоспу, потім до 1995 року – школа, в одноповерхових службових приміщеннях – шкільна їдальня та майстерні. У 1996 році сталася пожежа, в результаті якої знищено більшу частину дахів, значну частину внутрішнього інтер’єру палацу, що призвело до стану руїни цього об’єкту.

Попри все, навіть в стані руїни сьогодні Тартаківський палац є повноцінним об’єктом культурного туризму та радо вітає гостей.

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ФОНДУ ТА ЛОКАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ЗА 2019-2020 РОКИ

2019р.

  • Волонтерський ревіталізаційний табір-резиденція «Тартаків & Тартак» для Тартаківського палацу на Львівщині (Український культурний фонд, бюджет 497 тис.грн., заявник – БФ «Софос», партнер – БФ «Спадщина.УА»);
  • Влаштування нічного освітлення фасаду пам’ятки архітектури національного значення Тартаківського палацу Сокальського району Львівської області (Конкурс мікропроектів ЛОР, бюджет – 199 тис.грн., в т.ч. 26% – співфінансування БФ “Спадщина.УА») (2020р.);
  • Ініціатива для актуалізації культурної спадщини Тартаківської СР “На гостину до Урбанських” (за співфінасування Національного Фонду на підтримку демократії (NED) в рамках проекту Агентства розвитку приватної ініціативи «Спадщина для розвитку: підвищення громадської участі у збереженні та використанні потенціалу спадщини місцевих громад», виконує БФ «Софос», партнер БФ «Спадщина.УА») (2020р.).

Благодійність –  ТАРТАКІВСЬКИЙ ПАЛАЦ

ПриватБанк, МФО 305299

UA523253210000026000053762099

Картковий рахунок 5169330519983065