Шляхами білих хорватів

Малі проекти

Регіональний туристичний маршрут "Шляхами білих хорватів"

Проєкт  розробили: Розвадівська, Миколаївська, Тростянецька та Новороздільська громада спільно з  Комунальним закладом  Львівської обласної ради «спеціальна адміністрація регіонального ландшафтного парку «Стільське Горбогір’я» » та БФ «Спадщина.UA».

Мета маршруту: широкий екологічний контекст, покликаний познайомити місцевих мешканців та гостей громад із пам’ятками археології, геології та  іншими цінними об’єктами природно-заповідного фонду Львівщини, розташованими на території чотирьох громад.

Особливості проєкту: маршрут охоплює території, де, згідно з науковими дослідженнями, впродовж VII-XIV сторіч були поселення білих хорватів.

Локації маршруту «Шляхами білих хорватів» :

Заказник «Стариці Дністра» (між селами Крупське та Верин)

Заказник «Стариці Дністра» розташований на шляху поміж селами Верином та Крупське та має площу 70 га. Це унікальна лівобережна ділянка заплави Дністра з численними заболоченими старицями та з незамерзаючими джерелами, луками і заплавними лісами. 

Відвідувачі місцини можуть помилуватися рідкісними видами рослин і квітів, зустріти види птахів, які занесені до Червоної книги. Серед таких пернатих — руді шуліки, скопи та чорні лелеки. Можна зустріти й кутору — рідкісну велику водяну землерийку. Для тваринного світу цієї місцевості характерна популяція ондатрів. На території заказника росте рябчик шаховий, або “дикий тюльпан”. Також відкривається незабутній пейзаж, звідки видно на відстань 20-30 км аж до Карпат.

Адреса: Розвадівська СТГ, між сс. Верин та Крупське.

Геолокація: https://maps.app.goo.gl/X9bDchoW78hJ5THfA

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Веринський дуб (с. Верин)

Це один із найдавніших в Україні та найстаріший на Львівщині дуб, що має вік понад 1000 років. Він росте на території Храму святого Архистратига Михаїла у селі Верин та має статус ботанічної пам’ятки природи місцевого значення. Обхват дерева  — 8,50 м, а висота – 18 м.

Про тисячолітній дуб існує декілька легенд. Наприклад,  місцеві мешканці подейкують, що  біля дерева зупинявся перепочити Богдан Хмельницький. Мовляв, творець української держави зрізав гілку дуба і мовив: «Буду тим патиком панів бити, якщо шабля зламається».  1917 року Українські Січові стрільці зробили біля дерева світлину, яка пізніше слугувала зображенням для  поштівки. 

Адреса: Розвадівська СТГ, с.Верин.

Геолокація: https://maps.app.goo.gl/XVFb3bAwPoosFya89

 

                                                                                                                                                                                      

Миколаївська фортеця (Язичницькі храми в урочищі Лиса гора) (м. Миколаїв)

Комплекс оборонних укріплень, що належить до території історико-архітектурного заповідника “Стільське городище”. Cтворений перед Першою світовою війною на місці давніх сакральних об’єктів, де в IX-X  столітті вирувало життя білих хорватів. Вважається, що фортифікацій подібного типу на території Європи збереглося вкрай мало. 

Сьогодні ведуться активні дискусії між науковцями щодо походження цього об’єкта і щодо спроб рейдерського захоплення території для створення піщаного кар’єру. 

Адреса: Миколаївська МТГ, околиця м.Миколаїв.

Геолокація: https://maps.app.goo.gl/EboR2tQre9xbEmbY8

 

 

Відслонення тортонських пісковиків із скупченням викопної тортонської фауни (с. Тростянець)

Це геологічна пам’ятка природи, що має вік понад 11 мільйонів років. Площа пам’ятки — 12 га. Відслонення простягається майже на 200 м із заходу на схід вздовж автомагістралі Львів – Чоп. На цій території знаходяться шари піску, скелясті породи та малі гроти. 

Тортони також є пам’яткою культури лійчастого посуду доби енеоліту. В 1960-их роках тут відбувалися активні археологічні розкопки, внаслідок яких серед іншого знайдено сокирку періоду ранньої бронзи, ймовірно, пов’язану із похованням чи скарбом.

Адреса: Тростянецька СТГ, с.Тростянець, вздовж вул. Івана Франка.

Геолокація: https://maps.app.goo.gl/MeK9JxnoQb1Wpn2Y7

 

                                                                                                                                                                                                                                             

Комплексна  природи «Стільська» (між селами Стільсько та Ілів).

Пам’ятка   «Стільська» розташована на території Стрийського району Львівської області між селами Стільсько та Ілів. Вона входить до регіонального ландшафтного парку «Стільське Горбогір’я» та історико-культурного заповідника «Стільське Городище». На території пам’ятки також розташована частина Стільського городища. Приблизна дата заснування містечка  — VIII-X  століття. У той час воно було напрочуд великим. Укріплена площа сягала понад 250 га, довжина валів та оборонних стін — близько 10 км .  Городище мало назву «Стільсько», себто «столиця».    Примітно, що воно характеризувалося не лише великою площею, а й міцними укріпленнями.

Адреса: Тростянецька СТГ, с.Стільсько

Геолокація: https://maps.app.goo.gl/mcPYTsUCAmjbvHZE9

                                                                                                                                                                                              Вихід скельних порід у с. Дуброва

Вихід скельних порідоб’єкт, який входить до регіонального ландшафтного парку «Стільське Горбогір’я». Це  поверхня із виходами мергелів, крейди, вапняків, пісковиків тощо, які утворені  в субліторалі тропічного моря, що колись існувало на цій території. Відклади містять унікальні комплекси скам’янілих організмів. Цікаво, що після зсуву однієї зі скель, туристи часто називають її «українським Сфінксом».

Адреса: Тростянецька СТГ, с. Дуброва.

Геолокація: https://maps.app.goo.gl/CjqK9uYppPJpLoRZ9


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

                                                                                                                                                                                    Камінь «Дирявець» («Столовий камінь», «Храм Сонця») та печерний комплекс біля нього (с. Дуброва)

Основою релігійних переконань білих хорватів було язичництво, тож закономірністю у Стільському городищі є сукупність дохристиянських святилищ. Серед язичницьких храмів на території пам’ятки  є химерне утворення — камінь «Дирявець», де, ймовірно, проводили обряди жертвоприношення.

Біля «Дирявця» розташоване скелясте утворення з кімнатами-печерами. Дослідники припускають, що саме там мешкали служителі язичництва. Згодом печери використовували монахи, яких заселили туди християни з метою витіснення прибічників ідолопоклонства. Фактично, це один із небагатьох дольменів, які знаходяться в Україні, своєрідний  «Галицький Стоунхендж».                                                                                                                                                                  Об’єкт входить до регіонального ландшафтного парку «Стільське Горбогір’я» та історико-культурного заповідника «Стільське Городище». 

Адреса: Тростянецька СТГ, с.Дуброва.

Геолокація: https://maps.app.goo.gl/MZMwqrm2LNrVZq2X9

                                                                                                                                                                                                                                                                                           

 

Капличка борцям за волю України (с. Дуброва)

Збудована у 2007 році на місці активної діяльності УПА та ОУН в пам’ять про події, які відбувалися на цій території з 1942 по 1954 рік (час визвольних змагань). Архітектором каплиці став Андрій Величко. 

Озеро «Барвінок» (Новий Розділ)

Озеро «Барвінок» – наймальовничіша та одна з найбільших водойм Львівщини, що розлилася неподалік міста Новий Розділ. Воно утворене у 1960-их роках шляхом перекриття греблею річки «Барвінка» («Вишнівка»). Довжина озера — 2-3 км, глибина — 3-8 метрів, є й місця із впадинами до 9 метрів. 

Сама водойма з  трьох сторін оточена лісом. Колись озеро було осередком турнірів та змагань. Сьогодні воно популярне як локація для родинного дозвілля, а місцеві мешканці облюбували його для рибальства та полювання на раків.

Адреса: Новороздільська МТГ, м.Новий Розділ (неподалік колишньої бази відпочинку “Каштан”).

Геолокація: https://maps.app.goo.gl/aWRHyXKX9VPu9rsu7

 

 

Палац Жевуських-Лянцкоронських та прилеглий до нього парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва ХІХ століття (смт Розділ)

Палац Жевуських-Лянцкоронських – історична будівля неймовірної краси, що має статус пам’ятки архітектури XVIII-ХІХ ст. Збудував її у стилі французького ренесансу дідич Міхал Юзеф Жевуський близько 1740 року та назвав маєток на честь другої дружини Францішки з Цетнерів. У побудові та впорядкуванні резиденції взяли участь провідні тогочасні митці: архітектор Бернард Меретин, скульптор Ян Гетнер та маляр Шимон Яремкевич. Наступними власниками маєтку стали Лянцкоронські, які володіли ним до 1939 року, а після завершення Другої світової війни та до 2004 року тут функціонував санаторій. 

Первинно будівля була оточена розкішним ландшафтним парком, де росло понад 200 видів дерев. Окремі представники екзотичної дендрофлори збереглися й до  наших днів. А також руїни малих архітектурних форм та елементів благоустрою та навіть місцевий «тунель кохання».

Попри те, що сьогодні палац та парк перебувають у вкрай занедбаному стані, вони все ще вражають красою та величчю.

Адреса: Новороздільська МТГ, смт. Розділ, вул. Грушевського, 33.

Геолокація: https://maps.app.goo.gl/BftLyPJD3KzNVTKP6

 

 

Стара школа

Одна із локацій маршруту — проєкт «Стара школа» в Роздолі, експериментальна ініціатива під егідою БФ «Спадщина.УА», покликана продемонструвати альтернативний шлях відродження культурної спадщини.

Завдяки цій ініціативі зовсім скоро занедбана споруда старої школи, що функціонувала 1905 року в історичному центрі Роздолу, отримає  життя як нова туристична локація регіону.

Адреса: Новороздільська МТГ, смт Розділ, вул. Січових стрільців, 9.

Геолокація: https://maps.app.goo.gl/7UsRiDn1PXG7YdKD9

 

Вперше маршрут апробований в рамках експедиції 24 липня 2021 року. 

Учасники експедиції:                 

Тарас Шаран – історик, депутат Новороздільської МР

Андрій Жила – в.о. директора комунального закладу Львівської обласної ради “Спеціальна адміністрація регіонального ландшафтного парку “Стільське Горбогір’я””

Ганна Гаврилів – засновниця БФ “Спадщина.УА”, керівник проєкту “Стара школа”

Максим Ощіпко – фотограф

Софія Костюк – журналістка, комунікаційниця