Поморянський замок

Великі проекти Проекти

ІСТОРІЯ ОБ’ЄКТ

Поморянський замок є одним з найяскравіших представників ренесансної фортифікаційної архітектури України.

Перші згадки про замок сягають XV століття, коли містечко Поморяни належало руському шляхтичу Миколі Свинці. У XVII ст. замок стає резиденцією короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собєського і перетворюється на один з ключових пунктів оборони проти татар і турків. В численних боях неодноразово суттєво пошкоджувався, перебудовувався і вдосконалювався. В 1680-х роках, ймовірно за ініціативою архітектора Шарля Бенуа, замок обростає системою земляних бастіонних укріплень. З закінченням XVII століття замок втрачає свою оборонну функцію, пристосовується під більш цивільні потреби та перетворюється на класичну магнатську палац-резиденцію з величезною колекцією творів мистецтва, що включала тисячі гравюр, печаток, медалей, монет та сотні картин найвидатніших художників.

Протягом століть почерговими власниками були родини Свинок, Кердеїв, Сененських, Собєських, Радзивілів, Прушинських і Потоцьких. У XVII столітті будівля була однією з улюблених літніх резиденцій короля Яна ІІ Собєського.

Поморянський замок є цікавим прикладом поєднання фортифікаційної та житлової архітектури. На стінах кутової вежі досі можна побачити залишки поліхромії з геометричними та квітковими візерунками, вкрай рідкісні для європейської ренесансової традиції.

Замок оточений ландшафтним парком, закладеним у ХІХ столітті, хоча деякі дерева набагато старші. До прикладу, найстаріший ясен в парку налічує 300 років.

Замок розташований у невеликому селищі міського типу Поморяни на кордоні Львівської та Тернопільської областей. Містечко багате на об’єкти національної культурної спадщини: варто дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці (XVII століття) з чудотворною іконою Богородиці (XVI століття), бароковий костел Пресвятої Трійці (XVIII століття), залишки неоготичної ратуші (ХІХ століття) та старі українські, польські та єврейські поховання. Окрім цього, нещадно закладено Поморянський краєзнавчий музей.

ПРО ІНІЦІАТИВУ ВІДРОДЖЕННЯ ПОМОРЯНСЬКОГО ЗАМКУ ТА ПАРКУ

За період 2016-2020 років докладено дуже багато спільних зусиль Львівської обласної ради, локальної громади та волонтерів БФ «Спадщина.УА» щодо відновлення замку та розвитку туристичного потенціалу містечка, в т.ч. виділено 5,8 млн.грн на ліквідацію аварійного стану замку, виконано ремонт автошляху до Поморян та цілий ряд твердих та м’яких проектів та заходів із промоції палацу та містечка та створення туристичного потоку. Проте станом на сьогодні об’єкт не готовий приймати туристів, адже не має достатньої для їх обслуговування інфраструктури – територія замку непридатна для відвідин туристів.

Одночасно усвідомлюючи, що фізичне відродження споруди замку – тривалий у часі та фінансово затратний проект, взято курс на ревіталізацію призамкової території – занедбаного англійського парку площею 7 га, що є об’єктом ПЗФ та має статус парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Парк ХІХ ст.».

Протягом 2018-2020 року з метою ревіталізації парку проведено наукові дослідження та практики Національного лісотехнічного університету України, проведено ряд багатолюдних толок, виконано проект, влаштовано паркан довкола аварійної споруди Поморянського замку для забезпечення безпечного перебування відвідувачів у парку, з допомогою мікропроекту ЛОР влаштовано мале кільце доріжково-стежкової мережі, що дало можливість вперше за 50 років дати доступ до огляду замку зі всіх сторін.

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ФОНДУ ЩОДО ЗАМКУ ЗА 2018-2020РР.

Власність, юридична та технічна документація на замок

·         З ініціативи і коштом БФ «Спадщина.УА» виконано технічні паспорти на будівлю замку та сусідньої конюшні (9000 грн.).

·         БФ «Спадщина.УА» подано запити на інформацію в ФДМ, ДАтРМ ЛОДА, Управління комунальної власності ЛОР, Поморянську СР, Поморянський професійний ліцей. Доведено – будівля замку перебуває у державній власності, будівлі сусідньої конюшні безгосподарна.

Доцільно: дооформити право власності на замок (виготовити свідоцтво на право власності); оформити право власності на конюшню на Поморянську СР з подальшою передачею в некомерційну оренду / концесію БФ.

Лобіювання фінансуванн

·         БФ «Спадщина.УА» системно комунікує з ДАтРМ ЛОДА та ЛОР – пише запити та листи-прохання про фінансування, допомагає в реалізації проектів по замку інформаційно, організаційно, логістично. За період 2016-2019 років ЛОР виділила на протиаварійн роботи по замку 2 млн.грн.

ПРОМОЦІЯ, РОЗВИТОК ТУРИСТИЧНОЇ ДЕСТИНАЦІЇ

·         Культурно-освітній проект «Поморянський музей» (колекція 200 експонатів).

У 2018 році на базі пустуючого приміщення Поморянського професійного ліцею (площа 40 кв.м.) поряд із замком. Коштом та волонтерами «Спадщина.УА» відремонтовано приміщення та зібрано колецію із понад 200 одиниць локального ужиткового мистецтва та меблів із замку.

Музей діє на волонтерських засадах, відкритий за попереднім запитом або протягом літа на вихідних.

Станом на зараз площа приміщення замала для експонування наявної колекції, плануємо його перемістити в окрему стоячу пустуючи будівлю ліцею поряд із замком площею 222 кв.м. із наступним влаштуванням у ньому Поморянського історико-краєзнавчого музею. Проектовані відділи: історія Поморянського замку, історія Поморян, краєзнавча кімната із колекцією місцевих старожитностей, кімната для презентацій та майстерок, кава «з собою» та сувенірний куток. Потребуємо підтримки профільних департаментів ЛОДА, аби посприяти у передачі будівлі від МінОсвіти у некомерційну оренду / концесію БФ «Спадщина.УА» або передати будівлю у власність Поморянської СР з наступною передачею у некомерційну оренду / концесію БФ.

·         ТМ «Поморянський замок» (10000 грн.)

У 2018 році БФ «Спадщина.УА» подано назву «Поморянський замок» на реєстрацію торгової марки.

·         Туристичний продукт «Курс на Поморяни» (в розробці)

Пропонується екскурсія пам’ятками Поморян, відвідини музею, прогулянки на бричці, серія майстер-класів з ужиткового мистецтва, куштування місцевої «Поморинської кухні», вечірній аматорський театр під відкритим небом на при замковій території, історичні ігри та пісні, костюмовані дійства, можливість вдягнутися з історичні костюми.

–          Планові пропозиції екскурсій: 1. «Культурними пам’ятками Поморян» (замок, костел, дерев’яна церква, неготична ратуша, цвинтар, «кімната терору», кузня, пожежна частина); 2. «До руїн мисливського палацу Яна ІІІ Собеського на Гудзовій горі»; 3. «Слідами короля Яна ІІІ Собєського»; 4. вечірня екскурсія «з легендою» на старий цвинтар;

–          «Поморянські забавлянки»:  розважальні майстер-класи, костюмовані дійства та ігрища, фото-сесії в історичних костюмах на фоні замку, прогулянки на бричці; літній аматорський театр «Легенди Поморянського замку»;

–          Доктрина Поморянської кухні: чорні вареники, тістечка з цинамоном «кіхали», настоянка на рожі «рожаниця», огірки в горілці тощо;

–          Сувенірна продукція: футболки, горнятка, екоторби, листівки тощо;

–          Рекреація: «В Поморяни на чани» (підтримка локального бізнесу);

–          Дитяча анімація: квести, майстерки та танці в символічних костюмах епохи Миколи Свинки.

·         #Краса_врятує_Поморянський_замок

У 2019 році спільно з проектом «Місіс Східна Європа» та дизайнером Оленкою Онуфрів організовано промоційний фото-проект – фото-сесії учасниць конкурсу в квітчастих дизайнерських сукнях на фоні замкових руїн.

·         Соцмережі і ЗМІ

–          FB Сторінка Pomoriany Castle / Поморянський замок – 4600 підписників фолловерів. За період діяльності: понад 500 якісних інформативних дописів, середня охопність аудиторії – 6500 чол., активність дописів – двічі на тиждень.

–          БФ активно співпрацює зі ЗМІ. За час діяльності про Поморянський замок писали інформаційні дописи та статті всі львівські та регіональна ЗМІ (радіо, ТБ, інтернет-вилання), а також Всеукраїнська щоденна газета «День», BBC Україна, НВ Радіо, журнал «Наша спадщина», журнал «Егоїст».

·         Презентації в профільних середовищах.

БФ «Спадщина.УА» є партнером Всеукраїнської мережі ОГС для підтримки громад зі спадщиною GOHeritage та робить презентації про ініціативу відродження Поморянського замку на всіх конференціях на регіональному та національному рівнях, на тренінгах для локальних громад та на робочих зустрічах з Мінкультом, ініційованих АРПІ (Асоціація з розвитку приватної ініціативи).

·         «12 вартових»

Поморянський замок внесено в ініціативу БФ «12 вартових» щодо відродження 12 найважливіших об’єктів спадщини в Україні. В її рамках про Поморянський замок постійно говорять в Державній агенції з розвитку туризму та інших.

ДОСЛІДЖЕННЯ

·         Архіви

БФ «Спадщина.УА» постійно проводить історичні дослідження щодо історії замку, його власників та легенд. Опрацьовано матеріали державних архівів у Львові, Варшаві та Кракові. Завдяки цьому: виявлено всі династії, що були власниками замку, їх громадська та приватна історії; зібрано всі світлина та візуальні матеріали, що існують на сьогодні про щамок; повністю досліджено історію конюшні; виявлено ряд періодів побудови замку, в т.ч. унікальні на всю Центрально-Східну Європу ренесансні розписи на замкових мурах; сформованих ряд історій-магнітів «Чорна вдова Поморянського замку», «7 спартанців Поморянського замку», «Підземний хід до Краснопущі» тощо.

·         «У пошуках втрачених скарбів Поморянського замку».

Окрім роботи в архівах, виконано ряд експедицій до Тернопільського обласного краєзнавчого музею та Тернопільського художнього музею, у фондах якого знайдено понад 20 творів образотворчого та ужиткового мистецтва, а також зброї з колекцій замку.

·         Георадар

В 2019 році за підтримки меценатів проведено попередні георадарні дослідження території замку, які дали підстави вважати теорію про підземний хід до замку правдивою.

·         «Поморяни – Поморяни. Як погляну – серце в’яне».

Краєзнавчі нариси про локальну історію Поморян та замку, виконані учасником БФ «Спадщина.УА» Теодором Гудзяком та видані окремим виданням в 2020 році.

РОБОТА З ГРОМАДОЮ ТА ДІТЬМИ

·         Тренінг «Формуємо інфраструктуру гостинності в Поморянах» (03.2019)

Спільно з Мережею ОГС для підтримки громад зі спадщиною #GOHeritage презентували громаді успішні практики в України та напрацьовували ідеї для розвитку HoReCa в Поморянах.

·         Поморянська толока (04.2019)

Організація локальної толоки: поморянці впорядковували своє містечко, висаджували кущі на площі Ринок, ремонтували лави тощо (40 учасників толоки).

·           Дитячий табір «В гостях у Свинки» (06.2019)

Влаштування дитячого літнього освітнього табору «В гостях у Миколи Свинки» для 49 місцевих дітей Поморян на 10 днів на території Поморянського замку (Конкурс «Дитяче таборування на селі» Департаменту культури, національностей та релігій ЛОДА, бюджет 17 тис.грн. + дофінансування БФ «Спадщина.УА» 10 тис.грн.).

В рамках табору волонтерами та БФ «Спадщина.УА» та представниками локальної громади було організовано дозвілля місцевих дітей та навчання з любов’ю до своєї локальної батьківщини та культурної спадщини – екскурсії, майстерки, лекції, танці, співи, конструювання музею, замок з орігамі, паркові квітники з бісеру, Богородиця Поморянська аквареллю, театралізовані дійства за мотивами поморянських легенд тощо.

·           Дитячий волонтерський день #ChildrenForTheHeritage (15.06.2019)

Спільно з БФ «Софос» та ГО «Кожен зможе!» – 50 місцевих дітей, 6 дітей із дитячих будинків сімейного типу спільно прибирали територію парку від побутового сміття, слухали про історію замку бавилися в замковий квест та майстерки «корона». Ціль – виховання почуття любові та відповідальності за власну спадщину з дитинства.

ПАРК

2018

·           Проект землеустрою території призамкового парку.

Проект виконано за кошт ЛОР в рамках програм та з ініціативи ДАтРМ. При тому БФ «Спадщина.УА» активно долучався консультаційно, організаційно та власним проектом геодезії парку.

·           Студентська практика Лісотехнічного університету

З ініціативи та за організаційної підтримки БФ «Спадщина.УА» кафедрою садово-паркового мистецтва, ландшафтної архітектури та урбоекології влаштовано 2 тижневу студентську практу ЛНТУ (керівник Л.Пархуць), завдяки якій виконано первинні дослідження парку, виконано поде ревну зйомку та інвентаризацію дерев, виявлено ряд цінних порід, залишки давньої дренажної системи, земляних бастіонів та мощених доріжок.

·         Благодійний мистецький пленер-виставка-онлайн аукціон «Мистецтво на варті», ціль –  впорядкування території парку (38000 грн.)

Організовано пленер за участю 10 львівських митців, виставку в кав’ярні «Штука», а згодом – ФБ аукціон. За виручені кошти вдалося оплатити працю 7 мешканців Поморян протягом 3 тижнів. Результат: повністю очищено від побутового та будівельного сміття, самосіву та сухостою територію парку площею 3,5 га.

2019

·           ПКД на парк (197000 грн., в т.ч. 39500 грн. – БФ).

Виконано ПКД на реконструкцію та утримання пам’ятки садово-паркового мистецтва «Парк ХІХ ст.» в смт. Поморяни Золочівського району Львівської області. Бюджет – 197 тис.грн., в т.ч. 80% – Екологічний фонд ЛОР, 20% – співфінансування БФ «Спадщина.УА». Кошти екофонду виділено за поданням заяви БФ «Спадщина.УА». Всю історичну довідку, архітектурні рішення та перспективний план розвитку території розробляли волонтери БФ «Спадщина.УА».

·         Фандрейзингова акція «Зелений паркан» (#грнзаштахету)

Ціль – влаштування тимчасового захисного паркана з природних матеріалів довкола аварійної споруди замку, котрий зробив територію замку безпечною для відвідувачів.

Ідея – за 100 грн благодійного внеску фундатор отримую свою індивідуальну штахету. Станом на території замку сьогодні 130 секцій паркана, плануємо перефарбувати та домонтувати, переглядаємо розміщення секцій, у зв’язку із актуалізацією паркової ПКД.

·           Влаштування 750 кв.м. доріжок (499 000 грн., в т.ч. 149 000 грн. – БФ).

В рамках Конкурсу мікропроектів ЛОР виграно проект на влаштування 750 кв.м. гравійних доріжок в пам’ятці садово-паркового мистецтва  «Парк ХІХ ст.» в смт. Поморяни Золочівського району Львівської області, що дало змогу влаштувати «мале кільце» із проектованої доріжково-стежкової мережі та вперше за 50 років комфортного мандрування парком та огляду замку з усіх боків (бюджет – 498 тис.грн., в .т.ч. 22%  – спів фінансування БФ «Спадщина.УА» – спонсорська допомога ТзОВ «ЗВ Девелопмент»).

2020

●     Державна експертиза ПКД на парк (31000 грн.)

Забезпечено та оплачено Державну експертизу ПКД на реконструкцію пам’ятки садово-паркового мистецтва «Парк ХІХ ст.» в смт. Поморяни Золочівського району Львівської області.

·         2 млн від ЛОР на реконструкцію парку

Загальна кошторисна вартість проекту – 11 191 900 грн. За поданням БФ «Спадщина.УА» та за підтримки Департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА на 2020 рік ЛОР з Екологічного фонду виділила 2 000 000 грн., за умови 20% – 600 000 грн. спів фінансування БФ «Спадщина.УА». Станом на сьогодні оголошено тендер на виконання робіт. 

Терміново необхідно найти 600 000 грн коштами чи матеріалами для виконання робіт.

·         ДФРР (подано заявку)

БФ «Спадщина.УА» підготовлено та від імені Департаменту економіки ЛОДА подано в травні на ДФРР проект «Реконструкція та утримання пам’ятки садово-паркового мистецтва «Парк ХІХ ст.» в смт. Поморяни Золочівського району Львівської області. Подано на залишкову вартість проекту 8 691 000 грн., в т.ч. 10% спів фінансування (БФ «Спадщина.УА» / ЛОР).

·         Фандрейзингова кампанія на користь Поморянського замку #врятуйзамок 

БФ «Спадщина.УА» за співфінасування Національного Фонду на підтримку демократії (NED) в рамках проекту Агентства розвитку приватної ініціативи «Спадщина для розвитку: підвищення громадської участі у збереженні та використанні потенціалу спадщини місцевих громад») виграв міні-грант на розробку фандрейзингової кампанії для пошуку додаткового фінансування на роботи для парку та замку. За кошт міні-гранту плануємо виконати динамічну візуалізацію проекту парку та замку, виготовити сайт та запустити кампанію.

Благодійність – Поморянський замок

ПриватБанк, МФО 305299 UA283253210000026003053729255

Картковий рахунок 5169330515902028

Перейти у FaceBook

[:en]

ІСТОРІЯ ОБ’ЄКТ

Поморянський замок є одним з найяскравіших представників ренесансної фортифікаційної архітектури України.

Перші згадки про замок сягають XV століття, коли містечко Поморяни належало руському шляхтичу Миколі Свинці. У XVII ст. замок стає резиденцією короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собєського і перетворюється на один з ключових пунктів оборони проти татар і турків. В численних боях неодноразово суттєво пошкоджувався, перебудовувався і вдосконалювався. В 1680-х роках, ймовірно за ініціативою архітектора Шарля Бенуа, замок обростає системою земляних бастіонних укріплень. З закінченням XVII століття замок втрачає свою оборонну функцію, пристосовується під більш цивільні потреби та перетворюється на класичну магнатську палац-резиденцію з величезною колекцією творів мистецтва, що включала тисячі гравюр, печаток, медалей, монет та сотні картин найвидатніших художників.

Протягом століть почерговими власниками були родини Свинок, Кердеїв, Сененських, Собєських, Радзивілів, Прушинських і Потоцьких. У XVII столітті будівля була однією з улюблених літніх резиденцій короля Яна ІІ Собєського.

Поморянський замок є цікавим прикладом поєднання фортифікаційної та житлової архітектури. На стінах кутової вежі досі можна побачити залишки поліхромії з геометричними та квітковими візерунками, вкрай рідкісні для європейської ренесансової традиції.

Замок оточений ландшафтним парком, закладеним у ХІХ столітті, хоча деякі дерева набагато старші. До прикладу, найстаріший ясен в парку налічує 300 років.

Замок розташований у невеликому селищі міського типу Поморяни на кордоні Львівської та Тернопільської областей. Містечко багате на об’єкти національної культурної спадщини: варто дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці (XVII століття) з чудотворною іконою Богородиці (XVI століття), бароковий костел Пресвятої Трійці (XVIII століття), залишки неоготичної ратуші (ХІХ століття) та старі українські, польські та єврейські поховання. Окрім цього, нещадно закладено Поморянський краєзнавчий музей.

ПРО ІНІЦІАТИВУ ВІДРОДЖЕННЯ ПОМОРЯНСЬКОГО ЗАМКУ ТА ПАРКУ

За період 2016-2020 років докладено дуже багато спільних зусиль Львівської обласної ради, локальної громади та волонтерів БФ «Спадщина.УА» щодо відновлення замку та розвитку туристичного потенціалу містечка, в т.ч. виділено 5,8 млн.грн на ліквідацію аварійного стану замку, виконано ремонт автошляху до Поморян та цілий ряд твердих та м’яких проектів та заходів із промоції палацу та містечка та створення туристичного потоку. Проте станом на сьогодні об’єкт не готовий приймати туристів, адже не має достатньої для їх обслуговування інфраструктури – територія замку непридатна для відвідин туристів.

Одночасно усвідомлюючи, що фізичне відродження споруди замку – тривалий у часі та фінансово затратний проект, взято курс на ревіталізацію призамкової території – занедбаного англійського парку площею 7 га, що є об’єктом ПЗФ та має статус парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Парк ХІХ ст.».

Протягом 2018-2020 року з метою ревіталізації парку проведено наукові дослідження та практики Національного лісотехнічного університету України, проведено ряд багатолюдних толок, виконано проект, влаштовано паркан довкола аварійної споруди Поморянського замку для забезпечення безпечного перебування відвідувачів у парку, з допомогою мікропроекту ЛОР влаштовано мале кільце доріжково-стежкової мережі, що дало можливість вперше за 50 років дати доступ до огляду замку зі всіх сторін.

ЗВІТ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ФОНДУ ЩОДО ЗАМКУ ЗА 2018-2020РР.

Власність, юридична та технічна документація на замок

·         З ініціативи і коштом БФ «Спадщина.УА» виконано технічні паспорти на будівлю замку та сусідньої конюшні (9000 грн.).

·         БФ «Спадщина.УА» подано запити на інформацію в ФДМ, ДАтРМ ЛОДА, Управління комунальної власності ЛОР, Поморянську СР, Поморянський професійний ліцей. Доведено – будівля замку перебуває у державній власності, будівлі сусідньої конюшні безгосподарна.

Доцільно: дооформити право власності на замок (виготовити свідоцтво на право власності); оформити право власності на конюшню на Поморянську СР з подальшою передачею в некомерційну оренду / концесію БФ.

Лобіювання фінансуванн

·         БФ «Спадщина.УА» системно комунікує з ДАтРМ ЛОДА та ЛОР – пише запити та листи-прохання про фінансування, допомагає в реалізації проектів по замку інформаційно, організаційно, логістично. За період 2016-2019 років ЛОР виділила на протиаварійн роботи по замку 2 млн.грн.

ПРОМОЦІЯ, РОЗВИТОК ТУРИСТИЧНОЇ ДЕСТИНАЦІЇ

·         Культурно-освітній проект «Поморянський музей» (колекція 200 експонатів).

У 2018 році на базі пустуючого приміщення Поморянського професійного ліцею (площа 40 кв.м.) поряд із замком. Коштом та волонтерами «Спадщина.УА» відремонтовано приміщення та зібрано колецію із понад 200 одиниць локального ужиткового мистецтва та меблів із замку.

Музей діє на волонтерських засадах, відкритий за попереднім запитом або протягом літа на вихідних.

Станом на зараз площа приміщення замала для експонування наявної колекції, плануємо його перемістити в окрему стоячу пустуючи будівлю ліцею поряд із замком площею 222 кв.м. із наступним влаштуванням у ньому Поморянського історико-краєзнавчого музею. Проектовані відділи: історія Поморянського замку, історія Поморян, краєзнавча кімната із колекцією місцевих старожитностей, кімната для презентацій та майстерок, кава «з собою» та сувенірний куток. Потребуємо підтримки профільних департаментів ЛОДА, аби посприяти у передачі будівлі від МінОсвіти у некомерційну оренду / концесію БФ «Спадщина.УА» або передати будівлю у власність Поморянської СР з наступною передачею у некомерційну оренду / концесію БФ.

·         ТМ «Поморянський замок» (10000 грн.)

У 2018 році БФ «Спадщина.УА» подано назву «Поморянський замок» на реєстрацію торгової марки.

·         Туристичний продукт «Курс на Поморяни» (в розробці)

Пропонується екскурсія пам’ятками Поморян, відвідини музею, прогулянки на бричці, серія майстер-класів з ужиткового мистецтва, куштування місцевої «Поморинської кухні», вечірній аматорський театр під відкритим небом на при замковій території, історичні ігри та пісні, костюмовані дійства, можливість вдягнутися з історичні костюми.

–          Планові пропозиції екскурсій: 1. «Культурними пам’ятками Поморян» (замок, костел, дерев’яна церква, неготична ратуша, цвинтар, «кімната терору», кузня, пожежна частина); 2. «До руїн мисливського палацу Яна ІІІ Собеського на Гудзовій горі»; 3. «Слідами короля Яна ІІІ Собєського»; 4. вечірня екскурсія «з легендою» на старий цвинтар;

–          «Поморянські забавлянки»:  розважальні майстер-класи, костюмовані дійства та ігрища, фото-сесії в історичних костюмах на фоні замку, прогулянки на бричці; літній аматорський театр «Легенди Поморянського замку»;

–          Доктрина Поморянської кухні: чорні вареники, тістечка з цинамоном «кіхали», настоянка на рожі «рожаниця», огірки в горілці тощо;

–          Сувенірна продукція: футболки, горнятка, екоторби, листівки тощо;

–          Рекреація: «В Поморяни на чани» (підтримка локального бізнесу);

–          Дитяча анімація: квести, майстерки та танці в символічних костюмах епохи Миколи Свинки.

·         #Краса_врятує_Поморянський_замок

У 2019 році спільно з проектом «Місіс Східна Європа» та дизайнером Оленкою Онуфрів організовано промоційний фото-проект – фото-сесії учасниць конкурсу в квітчастих дизайнерських сукнях на фоні замкових руїн.

·         Соцмережі і ЗМІ

–          FB Сторінка Pomoriany Castle / Поморянський замок – 4600 підписників фолловерів. За період діяльності: понад 500 якісних інформативних дописів, середня охопність аудиторії – 6500 чол., активність дописів – двічі на тиждень.

–          БФ активно співпрацює зі ЗМІ. За час діяльності про Поморянський замок писали інформаційні дописи та статті всі львівські та регіональна ЗМІ (радіо, ТБ, інтернет-вилання), а також Всеукраїнська щоденна газета «День», BBC Україна, НВ Радіо, журнал «Наша спадщина», журнал «Егоїст».

·         Презентації в профільних середовищах.

БФ «Спадщина.УА» є партнером Всеукраїнської мережі ОГС для підтримки громад зі спадщиною GOHeritage та робить презентації про ініціативу відродження Поморянського замку на всіх конференціях на регіональному та національному рівнях, на тренінгах для локальних громад та на робочих зустрічах з Мінкультом, ініційованих АРПІ (Асоціація з розвитку приватної ініціативи).

·         «12 вартових»

Поморянський замок внесено в ініціативу БФ «12 вартових» щодо відродження 12 найважливіших об’єктів спадщини в Україні. В її рамках про Поморянський замок постійно говорять в Державній агенції з розвитку туризму та інших.

ДОСЛІДЖЕННЯ

·         Архіви

БФ «Спадщина.УА» постійно проводить історичні дослідження щодо історії замку, його власників та легенд. Опрацьовано матеріали державних архівів у Львові, Варшаві та Кракові. Завдяки цьому: виявлено всі династії, що були власниками замку, їх громадська та приватна історії; зібрано всі світлина та візуальні матеріали, що існують на сьогодні про щамок; повністю досліджено історію конюшні; виявлено ряд періодів побудови замку, в т.ч. унікальні на всю Центрально-Східну Європу ренесансні розписи на замкових мурах; сформованих ряд історій-магнітів «Чорна вдова Поморянського замку», «7 спартанців Поморянського замку», «Підземний хід до Краснопущі» тощо.

·         «У пошуках втрачених скарбів Поморянського замку».

Окрім роботи в архівах, виконано ряд експедицій до Тернопільського обласного краєзнавчого музею та Тернопільського художнього музею, у фондах якого знайдено понад 20 творів образотворчого та ужиткового мистецтва, а також зброї з колекцій замку.

·         Георадар

В 2019 році за підтримки меценатів проведено попередні георадарні дослідження території замку, які дали підстави вважати теорію про підземний хід до замку правдивою.

·         «Поморяни – Поморяни. Як погляну – серце в’яне».

Краєзнавчі нариси про локальну історію Поморян та замку, виконані учасником БФ «Спадщина.УА» Теодором Гудзяком та видані окремим виданням в 2020 році.

РОБОТА З ГРОМАДОЮ ТА ДІТЬМИ

·         Тренінг «Формуємо інфраструктуру гостинності в Поморянах» (03.2019)

Спільно з Мережею ОГС для підтримки громад зі спадщиною #GOHeritage презентували громаді успішні практики в України та напрацьовували ідеї для розвитку HoReCa в Поморянах.

·         Поморянська толока (04.2019)

Організація локальної толоки: поморянці впорядковували своє містечко, висаджували кущі на площі Ринок, ремонтували лави тощо (40 учасників толоки).

·           Дитячий табір «В гостях у Свинки» (06.2019)

Влаштування дитячого літнього освітнього табору «В гостях у Миколи Свинки» для 49 місцевих дітей Поморян на 10 днів на території Поморянського замку (Конкурс «Дитяче таборування на селі» Департаменту культури, національностей та релігій ЛОДА, бюджет 17 тис.грн. + дофінансування БФ «Спадщина.УА» 10 тис.грн.).

В рамках табору волонтерами та БФ «Спадщина.УА» та представниками локальної громади було організовано дозвілля місцевих дітей та навчання з любов’ю до своєї локальної батьківщини та культурної спадщини – екскурсії, майстерки, лекції, танці, співи, конструювання музею, замок з орігамі, паркові квітники з бісеру, Богородиця Поморянська аквареллю, театралізовані дійства за мотивами поморянських легенд тощо.

·           Дитячий волонтерський день #ChildrenForTheHeritage (15.06.2019)

Спільно з БФ «Софос» та ГО «Кожен зможе!» – 50 місцевих дітей, 6 дітей із дитячих будинків сімейного типу спільно прибирали територію парку від побутового сміття, слухали про історію замку бавилися в замковий квест та майстерки «корона». Ціль – виховання почуття любові та відповідальності за власну спадщину з дитинства.

ПАРК

2018

·           Проект землеустрою території призамкового парку.

Проект виконано за кошт ЛОР в рамках програм та з ініціативи ДАтРМ. При тому БФ «Спадщина.УА» активно долучався консультаційно, організаційно та власним проектом геодезії парку.

·           Студентська практика Лісотехнічного університету

З ініціативи та за організаційної підтримки БФ «Спадщина.УА» кафедрою садово-паркового мистецтва, ландшафтної архітектури та урбоекології влаштовано 2 тижневу студентську практу ЛНТУ (керівник Л.Пархуць), завдяки якій виконано первинні дослідження парку, виконано поде ревну зйомку та інвентаризацію дерев, виявлено ряд цінних порід, залишки давньої дренажної системи, земляних бастіонів та мощених доріжок.

·         Благодійний мистецький пленер-виставка-онлайн аукціон «Мистецтво на варті», ціль –  впорядкування території парку (38000 грн.)

Організовано пленер за участю 10 львівських митців, виставку в кав’ярні «Штука», а згодом – ФБ аукціон. За виручені кошти вдалося оплатити працю 7 мешканців Поморян протягом 3 тижнів. Результат: повністю очищено від побутового та будівельного сміття, самосіву та сухостою територію парку площею 3,5 га.

2019

·           ПКД на парк (197000 грн., в т.ч. 39500 грн. – БФ).

Виконано ПКД на реконструкцію та утримання пам’ятки садово-паркового мистецтва «Парк ХІХ ст.» в смт. Поморяни Золочівського району Львівської області. Бюджет – 197 тис.грн., в т.ч. 80% – Екологічний фонд ЛОР, 20% – співфінансування БФ «Спадщина.УА». Кошти екофонду виділено за поданням заяви БФ «Спадщина.УА». Всю історичну довідку, архітектурні рішення та перспективний план розвитку території розробляли волонтери БФ «Спадщина.УА».

·         Фандрейзингова акція «Зелений паркан» (#грнзаштахету)

Ціль – влаштування тимчасового захисного паркана з природних матеріалів довкола аварійної споруди замку, котрий зробив територію замку безпечною для відвідувачів.

Ідея – за 100 грн благодійного внеску фундатор отримую свою індивідуальну штахету. Станом на території замку сьогодні 130 секцій паркана, плануємо перефарбувати та домонтувати, переглядаємо розміщення секцій, у зв’язку із актуалізацією паркової ПКД.

·           Влаштування 750 кв.м. доріжок (499 000 грн., в т.ч. 149 000 грн. – БФ).

В рамках Конкурсу мікропроектів ЛОР виграно проект на влаштування 750 кв.м. гравійних доріжок в пам’ятці садово-паркового мистецтва  «Парк ХІХ ст.» в смт. Поморяни Золочівського району Львівської області, що дало змогу влаштувати «мале кільце» із проектованої доріжково-стежкової мережі та вперше за 50 років комфортного мандрування парком та огляду замку з усіх боків (бюджет – 498 тис.грн., в .т.ч. 22%  – спів фінансування БФ «Спадщина.УА» – спонсорська допомога ТзОВ «ЗВ Девелопмент»).

2020

●     Державна експертиза ПКД на парк (31000 грн.)

Забезпечено та оплачено Державну експертизу ПКД на реконструкцію пам’ятки садово-паркового мистецтва «Парк ХІХ ст.» в смт. Поморяни Золочівського району Львівської області.

·         2 млн від ЛОР на реконструкцію парку

Загальна кошторисна вартість проекту – 11 191 900 грн. За поданням БФ «Спадщина.УА» та за підтримки Департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА на 2020 рік ЛОР з Екологічного фонду виділила 2 000 000 грн., за умови 20% – 600 000 грн. спів фінансування БФ «Спадщина.УА». Станом на сьогодні оголошено тендер на виконання робіт. 

Терміново необхідно найти 600 000 грн коштами чи матеріалами для виконання робіт.

·         ДФРР (подано заявку)

БФ «Спадщина.УА» підготовлено та від імені Департаменту економіки ЛОДА подано в травні на ДФРР проект «Реконструкція та утримання пам’ятки садово-паркового мистецтва «Парк ХІХ ст.» в смт. Поморяни Золочівського району Львівської області. Подано на залишкову вартість проекту 8 691 000 грн., в т.ч. 10% спів фінансування (БФ «Спадщина.УА» / ЛОР).

·         Фандрейзингова кампанія на користь Поморянського замку #врятуйзамок 

БФ «Спадщина.УА» за співфінасування Національного Фонду на підтримку демократії (NED) в рамках проекту Агентства розвитку приватної ініціативи «Спадщина для розвитку: підвищення громадської участі у збереженні та використанні потенціалу спадщини місцевих громад») виграв міні-грант на розробку фандрейзингової кампанії для пошуку додаткового фінансування на роботи для парку та замку. За кошт міні-гранту плануємо виконати динамічну візуалізацію проекту парку та замку, виготовити сайт та запустити кампанію.

Благодійність – Поморянський замок

ПриватБанк, МФО 305299 UA283253210000026003053729255

Картковий рахунок 5169330515902028

Перейти у FaceBook