«Бібрка – Bóbrka – Boyberke»: Бібрка поліетнічна

Мандри Сокільські Новини / публікації

Одноденна автобусно-пішохідна мандрівка

Львів – Бібрка – площа Стрілецька – Бібрська міська рада – костел святих Анни і Миколая – Ринкова площа – церква Пресвятої Покрови – синагога – гора Щека – “Сокіл” – каплиця усипальня родини Чайковських – музейна кімната імені Уляни Кравченко – Львів

Відстань: 55 км

Бібрка – то є…

Одне з найдавніших міст України! Адже воно офіційно на 45 років давніше від Львова та на 25 років швидше від Києва отримало маґдебурзьке право.

Одне з найменших міст України! Але, при цьому, має найбільшу густину пам’яток на квадратний метр!

Майбутня туристична Мекка, адже є епіцентром десяти відомих на національному рівні культурно-туристичних локацій, рівно ж як і самодостатньою туристичною дестинацією.

Місто чотирьох культур! Адже тут століттями перепліталися долі українців, поляків, євреїв та німців, а греко-католицька церква, оборонний костел, руїни великої синагоги та місце, де була кірха, – зовсім поруч.

Місто фармацевтики! Адже саме тут, в будівлі теперішнього магістрату, до 1939 року розташовувалася аптека «Під чорним орлом», на стінах котрої досі збереглася фреска «Аптекарі», виконана у XVIII ст.

Місто гастрономічних та промислових інновацій! Адже саме тут працював підприємець Леон Урбанський – агромагнат, транспортний перевізник, власник найбільшого в Бібрецькому повіті млина та великої електровні. Ще до Першої світової війни він випікав «рогалики Урбанського», які користувалися неймовірною популярністю, «тримав» автобус, що системно курсував за маршрутом Бібрка – Львів, та на початку 1930-х років забезпечив електрифікацію значної частини міста. Мріяв пустити трамвай від залізниці з Великих Глібович до Бібрки. І був би втілив цю мрію, якби у 1939 році «визволителі» не конфіскували все майно й не вивезли його з родиною до Сибіру.

Вілла Урбанського, Бібрка

Місто освіти! Адже першу школу тут заснували ще 150 років тому, а за нею – кімнати-читальні, філії «Просвіти», гуртки «Сільського господаря» та спортивні секції патріотично-руханкового товариства «Сокіл».

Сокільський зліт, 1938 рік. Відділ польських кінних соколів у подвір’ї “Сокола”. Фото з архіву римо-католицької громади м. Бібрки

Місто сильних жінок та сильних почуттів! Адже саме тут працювала перша україномовна галицька поетеса, відома вчителька та активістка жіночого руху Уляна Кравченко. І саме тут, на горі Щеці, звідки видніються фантастичні панорами Бібреччини, відбувалися романтичні зустрічі поетеси та Івана Франка.

Уляна Кравченко

Бібрка – це маленьке місто з великою історією.

Це нешліфований діамант туризму та культури Галичини.

МАНДРУЙ БІБРКОЮ РАЗОМ ЗІ СПАДЩИНА.UA